Yerli diziler ve toplumsal cinnet

1950′ lerin başlarında, çoook uzaklardan bizi milletçe çok sevip dostumuz olmak lütfunu esirgemeyen sevgili ‘sam amca’mız sayesinde, babalarımız Clark Gable gibi kaş süzer, annelerimiz Scarlet O’Hara saçları yapardı.
Biz çocuklar da Pekos Bill, Bufallo Bill olmaya özenir, büyüyünce Gary Cooper ya da John Wayne gibi olacağımızın hayallerini kurardık. Teksas, Tom Miks, Teks gibi çizgi kahramanların kitaplarını okumak en büyük zevkimizdi. Çocukların en sevdiği oyuncakların başında Kovboy kemerli tabancalar gelirdi.

Çocukluğun saflığı, cahillik işte. Sonra büyüdük akıllandık  tabii:)

Şimdi nostaljiyi tadında bırakıp bugüne gelirsek; artık Amerikan kovboylarına ihtiyacımız yok. Onlara taş çıkartan kendi kovboylarımız, süper kahramanlarımız var şükürler olsun! Elinden tabanca düşmeyen, (hiç seyretmedim ama tahmin ediyorum) her bölümde 3-5 ‘leşi’ olan, en azından 8-10 kafa-göz yaran!..

Şu linkteki fragmanı izleyince sanıyorum ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak.

Bugün toplum olarak hepimiz, üzüntü, kaygı ve hayretler içindeyiz, Nasıl oluyor da insanlar cebinden tabancayı çıkartıp apartman girişinde komşusunu gözünü kırpmadan vurabiliyor, camına kartopu gelen bir kişi nasıl oluyor da tanımadığı bir insanı kalbinden bıçaklayıp öldürüyor, bir başkası karısını sokak ortasında yatırıp domates doğrar gibi doğruyor, diğeri minibüsüne binen yolcuyu tecavüze yeltenip yakıp ellerini kesiyor.

Bu yaşadığımız toplumsal cinnetin sebeplerini sorgularken; bir de toplumda en çok izlenen, uzun yıllardır bir belki iki kuşağı etkilemiş televizyon dizilerini ve bunlarda yer alan bazı sahneleri de sorgulamak gerekiyor.

Ekranda sigara gösterilmesini yasaklamak nasıl bütün akciğer hastalıklarına çare olmuyorsa, elbette silah sahneleri de, toplumsal rahatsızlıkların tek sebebi olmadığı gibi kısıtlamak da ve tek çare değildir ama önemli bir yarar sağlayacağı da göz ardı edilmemelidir.

https://www.change.org/p/radyo-ve-televizyon-üst-kurulu-televizyon-dizilerinde-insanların-silahla-birbirlerine-ateş-etmelerinin-öldürmelerinin-yer-aldığı-sahnelere-kısıtlama-getirilsin-ya-da-buzlanma-uygulansın

23 Şubat 2016

Şahap Fırat

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir Cevap Yazın